2017 Festivalleri: Avrupa

Umarım geçtiğimiz hafta Pegasus’un aşırı indirimini duyup kendine 160 TL’ye bir Avrupa bileti kapmışsındır! “Aaa ben onu kaçırdım!” diyorsan, instagram’dan goodcityguides’ı takip etseydin, kaçırmazdın (Şimdi reklamlar: instagram hesabım). Kaçırdıysan da üzülme, yeni indirimler yolda, geliyor. Ben sana haber veririm.

Bilet alırken hepimizin bir filtresi var: “en ucuz hangi zaman” / “ne ara izin alabilirim” / “benle kim gelir”. Sen bir de o filtrelere “o tarihlerde bir etkinlik var mı”yı ekle, hiç pişman olmazsın.

Eğer tatilini özel bir festivale denk getirirsen, şehrin hiç bilmediğin bir yönünü görüp hiç unutamayacağın bir deneyim yaşayabilirsin.

Ben bu sene favori etkinliklerimi seçerken, şehirlerin geleneklerini yaşatanlardan seçtim. Umarım en az 3’üne gidersin!

İşte benim Avrupa favorilerim:

1- Art Basel

Şehir: Basel, İsviçre

Tarih: 15 – 18 Haziran 2017

Nedir? 1970’den beri, uluslararası sanat galerilerinde sergilenecek en iyi işlerin gösterime çıkmadan bir araya geldiği, Avrupa’nın en büyük sanat etkinliği.

Neden gitmelisin? Istanbul Modern en sevdiğin müzeyse, tabloların karşısına geçip “ne var ki bunu ben de yaparım” derken içten içe “hmm güzelmiş” diyorsan, İsviçre – Almanya – Fransa kesişiminde kalan bu güzel şehri çiçeklerin açtığı güzel havada gezmek istersen.

Seyahat detayları ve açık olduğu saatler burda.

fotoğraflar www.artbasel.com dan

2- Venedik Karnavalı

Şehir: Venedik, Italya

Tarih: 11 – 28 Şubat 2017

Nedir? Aslına bakarsan, dini bir tören Venedik Karnavalı. Geçmişi 1162’ye dayanıyor, Hristiyanlıkta 40 gün süren bir perhiz dönemi öncesinde insanların bir araya gelip bol bol yiyip eğlenmesi ile başlıyor.

Neden gitmelisin? Öncelikle güzel Venedik için. Sonra Venedik’i bir de Venedik maskesiyle görmek için.

fotoğraflar www.instagram.com/venice_carnival_official dan

3- La Tomatina

Şehir: Bunol, Ispanya

Tarih: 30 Ağustos 2017

Nedir? Kimsenin neden kutlandığını bilmediği, aşırı eğlenceli bir festival. 20.000 kişi bir araya geliyor, ve birbirine domates fırlatıyor.

Neden gitmelisin? Hayatın boyunca böyle bir görüntü göremeyeceğin ve kendini çocuk gibi hissedip özgürleşebileceğin için.

Unutma, bilet alman şart. Bunol normalde 9.000 kişilik nüfuslu bir kasaba, ve La Tomatina zamanında gelenler 50.000’e çıkınca bilet satmaya başlamışlar. Şimdi maximum 20.000 kişi girebiliyor. Biletler burada satışa çıkıyor.

Bunol’a gelmişken, seyahatini Valensiya ile birleştirip, orada konaklayabilirsin. Trenle gitmesi çok yakın.

fotoğraflar www.latomatina.org dan

4- Las Fallas

Şehir: Valencia, Ispanya

Tarih: 15 – 19 Mart 2017

Nedir? Baharın gelişini kutlama festivali.

Neden gitmelisin? Gelenek taa Ortaçağ’dan geliyor. Marangozlar kış aylarında karanlıkta çalışırken yaktıkları mumları desteklemek için altlarına odun koyuyorlar. Sonra bahar gelince de kutlamak amaçlı bu odunları yakıyorlar. Bir süre sonra bu odunları giydirme, hatta sonralarda da ünlüler gibi giydirme geleneği başlıyor. Adları da basit odundan “ninots” a evriliyor ve ünü yayılıyor. Şimdi, her bir “ninots” gerçek bir sanat eseri! İnsan kendini onların yanında dolaşırken büyülenmiş hissediyor..

Videosunu izlemek istersen, aşağıda:

fotoğraflar www.huffingtonpost.es’den

5- Glastonbury

Şehir: Glastonbury, İngiltere

Tarih: 21 – 25 Haziran 2017

Nedir? Dünyanın en büyük açık hava festivali! Çağdaş müzik, dans, tiyatro, sirk, kabare ve birçok canlı sanat performansı.

Neden gitmelisin? 1970’de Jimi Hendrix vefat ettikten 1 gün sonra başlayan festivale bilet 1 pound’du ve yan çiftlikten bedava süt de bilete dahildi. Şimdi, festival kocaman bir alana yayılıyor ve diyelim ki sen elektro seviyorsun senin sahnen ayrı, tiyatro seyretmeye gelenin sahnesi ayrı, jazz dinleyenin sahnesi ayrı. Yine de en güzel performanslar, festivalin en ortasındaki “Piramit Sahne’de”. Geçen sene Muse, Adele ve Coldplay’i ağırladı. Kim bilir bu sene kimleri ağırlar..

Bilet almak için 3 Ekim’e kadar kayıt olman şart! 3 Ekim’de biletler satışa çıkıyor ve hızlı davranırsan bilet alabiliyorsun. Nolur nolmaz sen mutlaka kayıt ol (burdan), kayıt olmak bedava!

fotoğraflar www.glastonburyfestivals.co.uk den

6- Primavera Sound

Şehir: Barcelona, İspanya

Tarih: 31 Mayıs – 4 Haziran 2017

Nedir? Müzik festivali

Neden gitmelisin? Bir kere Barcelona! 1,5 yıl yaşadığım, sonrasında da hep kalbimde yaşattığım canımın canı bir şehir. Sonra Primavera döneminde, tüm şehir festival alanına dönüyor. Sadece festivalin yapıldığı Parc Del Forum değil, Raval ve Apolo’da da özel gösteriler oluyor. Line up çok iyi, herkes kendinden geçiyor.

Eğer 7 Ocağa kadar bilet alırsan, indirimli fiyattan alabilirsin. Bilet için buraya.

fotoğraflar http://www.primaverasound.es’den

7- Gelato Festival

gelato-festival

Şehir: Floransa, Parma, Roma, Napoli, Turin, Milano, Londra, Berlin, Valensiya

Tarih: Nisan’da başlıyor, her şehirde 4 gün kalıyor, tüm tarihler ve detaylar burada.

Nedir? Adından da anlaşılabileceği gibi Dondurma Festivali 🙂

Neden gitmelisin? Aslında bu bir yarışma! Belirtilen tarihlerde şehrin tüm lokal dondurmacıları bir araya geliyor, ve sen tadım yapıyorsun. O şehrin en favori dondurmacısını seçiyorsun. Sonra en sevilenler 1-4 Eylül’de tekrar Floransa’da bir araya geliyor ve final kazanan seçiliyor. Sadece dondurma festivali var diye bir şehre gidilmez tabi, ama eğer seyahatini bu tarihlere denk getirirsen dondurmaya doyacağın kesin.

fotoğraf www.gelatofestival.it’den.

İyi eğlenceler!

 

Advertisement