“Good Pocket Guide” nedir?

Internet hem nimet hem de bazı durumlarda oldukça kafa karışırıcı olabiliyor. Nimet diyorum, çünkü özellikle seyahat etme konusunda gerçekten ufkumuzu açtı. Eskiden tavsiye almak için 2-3 sene önce yazılmış kitaplardan medet umuyorduk, şimdi seyahatini planlamak için gideceğin şehirde hangi etkinlik var, en son açılan restaurant hangisi, şıp diye ulaşabiliyorsun. Yani aslında daha kaliteli seyahat ediyorsun.

The world is your oyster

Bu güzelliklerin yanında, internetin kafa karışıklığı yaratan bir tarafı da var. Google’a gitmek istediğin şehri yaz, milyonlarca tavsiye çıkar. Gereksiz bilgiler de var. Hepsini okuyup, içinden sana uygun olanları bulmak için ciddi mesai ayırman lazım. O yüzden Lonely Planet, Tripadvisor gibi siteleri bırakalı çok oldu.

wanderlust by goodcityguides

Ben artık neredeyse tüm seyahat araştırmamı Instagram’dan yapıyorum. Şehirleriyle ilgili içerik üreten, tarzını beğendiğim bloggerları takip ediyorum. Bir yere gitmeden önce, onlara mesaj atıp tavsiye istiyorum: top 5 restaurantları hangileri, pazar mayışıklığı en iyi nerde yapılır, hangi butiklerden alışveriş yaparlar.. Tüm bunları not ettikten sonra seyahat öncesi kendime excelde rotalar çıkarıyorum.

“Good Pocket Guide” da bu excellerden doğdu. Şehirde es geçmemen yerleri, birbirlerine uzaklıklarına ve saat dilimlerine göre tek sayfada topladım.

Bu sayfayı cebe indir, sonra şehirde keşfe çık. Karnın acıktığında, kahven geldiğinde, bu meydana yakın başka bir yer var mı dediğinde açıp bakarsın.

Tabiki sokaklarda kaybolup, keşfedilmeyeni keşfetmenin zevki bambaşka. Benimkisi sadece yol gösterici bir rota.

Şimdi “Good Pocket Guide”ı cümle içinde kullanmak için aşağıya “48 Saatte Bolonya” örneğini bırakıyorum. Devamı gelecek 🙂

Good Pocket Guide 48 hours Bologna

Herkese iyi yolculuklar!