About Me

(Türkçesi sayfanın aşağısında)

I am Ozge, a food explorer and an occasional traveler.

First time I’ve been on a plane was for my master’s studies in Barcelona. The adrenaline of unknown and excitement of discovery never left me since. Taste of a new cuisine, fresh faces, new accents… I feel connected to everything when I travel. I feel more alive. That’s why I take travelling very seriously, I do an immense research before I go – talk to local influencers, search hours and hours on Instagram & Web.

In 2016, I decided to make this research public.

I created “Good City Guides” for people who prefer to find the hidden bar in the narrow streets of Barcelona instead of going to a fancy club, who lose track of the number of pinchos they eat in a day in San Sebastian, or who prefer to hang out with locals rather than ticking touristic spots on the map. It’s for people who feel that they belong to everywhere and nowhere at the same time.

In a nutshell, it’s for people like me, and if you’re still reading this – it’s for you.

Good City Guides, is an urban city blog, based on my travel experiences.

Here, you’ll find simply crafted, minimalistic city guides that give you the glimpse of being a local. I won’t suggest you to spend hours in Louvre (unless you’re an art student or art is your passion of course), but I’ll let you know the hippy neighbourhood Parisians are hanging out these days.

If you like the guides, e-mail me for more personalized travel consultancy. It’s the single thing I love to do, so I’ll be happy to help you!

Enjoy exploring!

Merhaba ben Özge,

Kendime bir yemek kaşifi ve part-time gezgin diyebilirim.

İlk uçağa binişim Barselona’daki master programım içindi. Bilinmezlik içinde olma hali ve keşfetmenin verdiği özgürlük hissine tutkum beni hiç terk etmedi. Yeni bir mutfağı denemenin tadı, yeni yüzler, yeni aksanlar… Seyahat ederken tüm bunlara ve daha fazlasına bağlı olduğumu, canlı olduğumu hissediyorum. Bu nedenle işimi çok ciddiye alıyorum. Gitmeden önce, o şehirde yaşayan fenomenler ile görüşüyor ve şehirle ilgili saatler süren farklı içerikleri, blogları okuyup araştırma yapıyorum

Bu deneyimimi 2016 yılında herkesle paylaşmaya karar verdim!

Turistik binalardansa, Barselona’nın dar sokaklarında yer alan gizli saklı barlara gitmeyi tercih eden, San Sebastian’da pinchosların içinde kaybolmak isteyen insanlar için “İyi Şehir Rehberleri” ni yarattım. Özgür ruhlu, her yere ve hiçbir yere ait olmayanların rehberi. Kendi deneyimlerime dayanan bir şehir blog’u. 

Özetle, benim gibiler için ve tabi şuan bunu okuyorsan senin için!

Burada, sana yerel olmanın kısa bir özetini veren, sade ve minimalist şehir rehberleri bulacaksın. Louvre’de saatlerini geçirmeni tavsiye etmeyeceğim (tabi ki bir sanat öğrencisi ya da sanat tutkunu değilsen); seni günümüzde Paris’lilerin takıldığı cool mahallelere götüreceğim.

Rehberlerden hoşlanıyorsan ve bu rehberi beğendiysen daha kişiselleştirilmiş seyahat danışmanlığı için bana e-mail gönderebilirsin. 

O halde; birlikte keşfetmenin ve maceranın tadını çıkaralım!

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s